Купить журнал

Голда Виноградська: відкриваю нові горизонти

23 октября, 2020

Енергійна, вольова і неймовірно жіночна Голда Виноградська - перша, хто згуртував провідних українських дизайнерів в один проект Fashion Globus Ukraine. Підкорила світ своїм віртуальною подорожжю «Екскурсія Україною по подіуму». Не менш важливим і значущим серед своєї різноманітної діяльності Голда Виноградська вважає створення нового онлайн-підручника для швейних профтехучилищ. Головна її місія - бути корисною і заради цього вона готова на піку кар'єри кинути все і відправитися в складний шлях підкорення нової професійної вершини.

- Голда, ви кілька разів, перебуваючи на піку кар'єри, кардинально змінювали напрямок своєї діяльності. Вам не було страшно?

Якщо ви досягли піку, у вас є тільки два шляхи: вниз або на іншу вершину. Я завжди обираю нову висоту. Крім того, я не сліпо кидалася в нову справу, я починала планомірно рухатися в новому напрямку, я вчуся, намагаюся якомога глибше зануритися у цікаву для мене сферу. І життя саме починає притягувати сприятливі ситуації.

 

- Ваш перший кар'єрний зліт був на абсолютно чоловічому поприщі - ринку продажу енергообладнання.

Так. У нас з братом і вітчимом було три заводи з виробництва релейного захисту, наша компанія будувала підстанції «під ключ», в тому числі високовольтні. Серйозні поставки, тендери, божевільна відповідальність були моїми постійними супутникам в той період. Ще б пак, майже 70% поставок всього енергообладнання України тоді здійснювалося саме нашою компанією. Так, це було суто чоловіче царство.

 

- І раптом ви вирішуєте зайнятися модою ...

Можу сказати, що мій прихід в модну індустрію був практично містичним. Звичайно, з точки зору серйозного бізнесу таке рішення виглядало щонайменш дивним. Але тоді, перед народженням доньки у мене почалося якесь внутрішнє перевтілення. Я, з одного боку, повністю зберігала здатність мислити чітко і раціонально, але, з іншого, - мені захотілося поринути у бізнес з жіночої аурою. Мені почали снитися сни про одяг… І я моментально побачила в моді нове поле для застосування своїх бізнес-амбіцій фешн-індустрії України, що тоді ще тільки зароджувалася.

 

- Скільки років ви присвятили фешн-індустрії?

14 найщасливіших років! Я встигла взяти участь у всіх виставках світу, в яких тільки було можливо. Іноді я була першою представницею України, а іноді і - єдиною. На моєму рахунку чотири проданих колекції в Японію, клієнти з різних країн світу, включаючи принцесу Саудівської Аравії ...

 

- А який ваш найулюбленіший проект?

Мабуть, «Екскурсія Україною по подіуму». Можна сказати, що «Екскурсія» зародилася в 2014 разом з Fashion Globus Ukraine - це було перше офіційне об'єднання українських дизайнерів. Тоді я звернула увагу, що змішані постановки (показ на подіумі і розповідь за сценою) для відвідувачів столичного Глобуса користуються великою популярністю. Ось тоді й народилася ідея створення великої віртуальної подорожі регіонами України. «Екскурсія України по подіуму» об'їздила півсвіту: її тріумфально зустрічали в Польщі, Ізраїлі, США, Канаді та Тунісі. Але перші покази відбулися в аеропорту Бориспіль, прямо на території терміналу, і в аеропорту «Київ» - на злітній смузі. Неможливо було без сліз спостерігати, як в кінці показу, який налічував 60 моделей (по п'ять з усіх 12 регіонів України), учасниці виходили на сцену, тримаючись так жовто-блакитну стрічку, символізуючи єдність.

Я дуже пишаюся тим, що змогла через одяг донести до публіки історію своєї країни, її біль і надію на мир і єдність. Для мене було потрясінням, коли люди вставали зі сльозами на очах, підходили до нас і дякували. У ті моменти я глибоко відчувала, що таке сила мистецтва!

- Це був ваш тріумф і як дизайнера ...

 

Я не вважаю себе звичайним дизайнером, для якого важливо зробити якусь приголомшливу сукню. Хоча це теж було важливим. Я, скоріше, вважаю себе громадською діячкою в моді, в легкій промисловості, для якого мода - це спіраль з безліччю напрямків: і освітня, і культурна, і економічна і торгова дипломатія. І це дуже дієво.

 

- Торгова дипломатія? Невже ви і в цій сфері маєте досвід?

(Посміхається) Це сталося кілька років тому. Я була запрошена у Китай як представник від України на Всесвітній конгрес з легкої промисловості. У мене була 3-хвилинна промова, в яку я змогла вкласти все, що хотіла сказати. А в кінці я запросила китайську сторону приїхати в Україну. Після офіційної частини до мене підійшов президент Всесвітнього конгресу, високо оцінив мою промову і сказав, що із задоволенням прийме моє запрошення... Дійсно, незабаром китайська делегація з 35 осіб приїхала в Україну. Було дуже багато зустрічей, планів, домовленостей. Я дуже рада, що змогла привезти в Україну потенційних інвесторів.

 

- Я знаю, що ви втілили в життя свою давню мрію про випуск онлайн-підручника для студенток швейних училищ. Розкажіть про нього.

Я стала мріяти про створення нових навчальних матеріалів ще коли була радником міністра освіти - саме тоді я змогла вивчити стан справ в профтехосвіті в цілому. Питання не стояло в перекладі підручника з російської на українську, я хотіла створити щось принципово нове, спільно з викладачами профтехосвіти, дизайнерами, виробниками, постачальниками тканин і обладнання, - усіма тими, хто і виступає роботодавцями для випускниць швейних училищ.

Створити подібний підручник стало можливо завдяки підтримці Українського Культурного Фонду та виділеного на цей проект гранту у тісній співпраці громадської організації «Національного галузевого партнерства в легкій промисловості України», куди входять як дизайнери, так і виробники одягу, і асоціації швейних училищ України.

 

- Як побудований цей курс?

Посібник принципово новий і за формою подачі. Це не класична структура подачі матеріалу - матеріалознавство, обладнання, конструювання. У нашому проекті розділи подані за асортиментом: все про блузки, все про жакети, спідниці тощо. Кожен розділ створювався різними творчими колективами з різних міст України, а також училищами Києва, Харкова, Хмельницького та Хуста. Потім - корегувався дизайнерами, приватними швейними школами, експертами. Завдяки цьому матеріал вийшов насиченим та сучасним. Кожен розділ має приклади розробок українських дизайнерів і популяризує саме вітчизняну моду. Крім того, спеціально для даного онлайн-видання записувалися вебінари, які допомагають легко освоїти складну техніку створення певних речей.

Ми зробили все, щоб даний онлайн-курс став прикладним посібником не тільки для студенток профільних училищ, а й для будь-якої людини, що бажає навчитися шити.

 

- Голда, кого ви маєте на увазі, коли говорите: «Ми»?

Ми - це люди, які є в кожній галузі - ті, хто розуміє, як вона повинна працювати, і які зміни їй необхідні. Такі люди об'єднуються у проекти. Ми стали галузевим партнером в легкій промисловості і відповідаємо за якісну допомогу саме з боку роботодавців. Проводимо безліч всяких заходів в даній галузі.

Я живу такою громадською роботою останні п'ять років. Не все в житті вимірюється грошима, є місія, яка набагато важливіше матеріальних благ!