Купить журнал

Парфумерна елегантність. Історія одеколонів Guerlain

12 февраля, 2020

Не секрет, що аромати — це передусім емоції, мрії та історії. Цю історію я розпочну зі згадки про подію, що відбулася у Бельгії. У передмісті Брюсселя у конференц-залі з цегляними стінами та невисокою сценою стояв елегантно вдягнений молодий чоловік. Він неголосно щось розповідав красивим леді різного віку. На екрані з’явився портрет французької імператриці Євгенії. Оповідач узяв зі столика скляний флакон, прикрашений золотими бджолами, і чайну ложечку зі шматочком тростинного цукру. Коли він кілька разів натиснув на спрей флакона, із позолоченого навершя вилетіла хмаринка мікроскопічних крапель, що огорнула цукор. Повітря стрімко наповнив свіжий, приємний аромат знайомих трав, але їх назви відразу й не пригадаєш... Слідом за першою наздогнала нова ароматна хвиля — запах цитрусових і чогось незрозумілого, немов далекі спогади... Чоловік, який стояв на сцені, підніс до рота цукор і з'їв його під здивовані погляди жінок, які тільки-но вдихнули аромат... Ось так, дещо екстравагантно, але завжди елегантно починає знайомити з історією одеколонів Guerlain мій бельгійський колега Массаніелло Богарт. Усе в цій невеличкій виставі невипадково, адже колись одеколони можна було дозовано приймати внутрішньо, на кшталт ліків. Французька імператриця Євгенія, як і її сучасники, користувалася одеколонами. І саме одеколонові, подарованому Євгенії на весілля з Наполеоном III, парфумерний дім Guerlain (Ґерлен) завдячує своєю світовою славою і титулом придворного постачальника двору її величності.

 

 

Дослівний переклад Eau de Cologne (О де Колонь) — Кельнська вода, але саме Париж прославив ці запашні води. Історія одеколонів неодноразово переказувалася, доповнювалася. Точно не відомо, чи продали колись монахи рецепт пахучої мікстури мирській людині, або його було викрадено. Ми ж відразу перенесемося в XIX століття. У 1830 році молодий француз П'єр-Франсуа-Паскаль Ґерлен створює новий рецепт запашної води — одеколону, який він і пропонує постійно зростаючій клієнтурі. Кількома роками раніше у Лондоні він продавав столичним жителям одеколон, створений століттям раніше італійцем Джованні Марія Фаріна (французи й досі називають його Жан Марі Фаріна). Свій одеколон, а також бальзами та ароматні оцти Ґерлен продає на вулиці Ріволі у невеличкому магазинчику при готелі Meurice (Мьоріс). Серед клієнтів з'являється ефектна іспанська графиня Еухенія де Теба із старовинного роду Монтихо, яку в Парижі всі називали Еужені — Євгенія. Зірка модних салонів, балів і театральних прем'єр запаморочила голову багатьом чоловікам. У 1852 році один із шанувальників Євгенії, племінник легендарного Наполеона Першого Бонапарта, оголошує себе імператором. Франція знову стає монархічною державою. Через рік світська левиця Євгенія дає згоду стати його дружиною, тобто імператрицею Франції. У П'єра-Франсуа-Паскаля Ґерлена виникає думка презентувати одеколон, створений 23 роки тому, і який чекає свого часу десь на полиці в салоні на вулиці Ріволі, а може й на вулиці Миру, де у Ґерлена був ще один розкішний салон-магазин. На старовинному скляному заводі Poche du Courval (Поше дю Курваль) парфумер замовляє флакон, гідний імператриці. Нововведенням для тієї епохи стало часткове виготовлення флакона на промисловому виробництві. Тіло флакона повторювало пропорції колони на Вандомській площі Парижу — символа перемог Наполеона I, дядька нового імператора. Овальний купол флакона прикрасили фестонами, але закривався він звичайною скляною пробкою. Згодом її замінили на кулю, що нагадувала імператорську державу — символ влади. По поверхні всього флакону розмістили бджіл, які є емблемою династії Бонапартів — вони прикрашали їх мантії, герби й шати.

 

 

Із цим подарунком пов'язана одна легенда. Імператрицю мучила мігрень і не знаходився засіб, який би допоміг красуні. Але, вдихнувши одеколон, створений Ґерленом, і який згодом отримав назву Імператорський (Eau de Cologne Imperiale), імператриця полегшено зітхнула — головний біль зник. У 1853 році П'єр-Франсуа-Паскаль Ґерлен стає придворним постачальником імператриці Франції. Вінценосна клієнтка зробила ідеальну рекламу парфумерного дому. Бо те, що любить пані — любить і двір, а далі цим цікавляться й сусіди. І ось уже для королев Іспанії і Великобританії створюють персональні аромати. Імператриця Єлизавета Австрійська, вона ж красуня Сісі, замовляє у Ґерлена крем для обличчя. Графиня ді Кастільоне, герцогиня де Муші, принц Гальський, графиня де Беррі, королева Бельгії Олександра, болгарський цар Фердинанд...

 

Усі вони відвідують паризький бутик Guerlain, щоб купити Parfum Impérial (Імператорські парфуми) або Bouquet de l'Impératrice (Букет Імператриці), або Bouquetde Napoléon (Букет Наполеона). Знаменитий письменник Оноре де Бальзак замовляє у П'єра-Франсуа-Паскаля туалетну воду, приступаючи до написання свого роману «Цезар Бірото» про життя парфумера. А модний журнал «Сильфіда» доручає Ґерлену створити особливий ароматизатор для сторінок видання.

 

У липні 1830 року Ґерлен написав у рекламному оголошенні: «Ця вода, що складається з кращих і найлегших ароматичних речовин, вироблених із рослинного царства, завдяки своїм чудовим якостям отримала визнання не тільки в Європі, а й у найвіддаленіших регіонах цивілізованого світу, тому навіть не має сенсу її вихваляти... Хоча я й байдужий до підробок мого одеколону, особливо за кордоном, усе ж пропоную клієнтам дуже простий спосіб їх відрізнити. Розтертий до сухості в руках або вилитий на білу тканину, він залишає після випаровування спирту свіжий та приємний аромат, без гостроти й різкого присмаку, які завжди присутні в підробках».

 

 

Спливали роки, слава й успіх супроводжували дім Guerlain, незважаючи на війни та зміни влади. У 1894 році Еме Ґерлен— син засновника парфумерного дому, пропонує вимогливій публіці вже свій одеколон. Його назва — ще одна легенда Guerlain. Eau de Cologne du Coq (О де Колонь дю Кок) — етикетку флакона з бджолами прикрасив гальський півень (le coq — французькою «півень») — один з алегоричних символів республіканської Франції. Однак серед поціновувачів історії ароматів існує думка, що одеколон було названо на честь французького актора Бенуа-Констана Коклена, з яким дружив Еме. Навіть якщо це вигадка, нині флакони Ґерлен стали хранителями історії країни, її «ароматними» свідками, де імператорські бджоли мирно сусідять із птахами прихильників республіки. Схожий на весняний ранок Eau de Cologne du Coq став гімном оновленої Франції. Немов досвітні крики півня, який оголошує про початок нового дня. Аромат цього одеколону осяює нас, як яскраві промені сонця, що сходить. Він легкий, як вітер, прохолодний і свіжий, як безхмарний ранок... Цей вітер приносить ноти лимона, бергамоту й помаранчу з пряними запахами розмарину й лаванди, пачулі, жасмину, сандалу та дубового моху. Парфумерні критики називають Eau de Cologne du Coq чудовим і високо його оцінюють, порівнюючи із краплею магічного аромату Jicky (Жикі’) 1889 року — легендарного творіння Еме Ґерлен, створеного з юним племінником Жаком — майбутнім великим парфумером. Продовжуючи сімейну традицію, у 1920 році Жак Ґерлен додає в скарбничку ароматів свій одеколон Eau de Fleurs de Cédrat (О де Фльор де Седра’). Композиція у цитрусових тонах, що навіяна пейзажами Рив'єри і створена на основі традиційної парфумерної формули Guerlain. На етикетці флакона з бджолами зображено культовий символ парфумерного дому— «Зірка» Guerlain — лік бога Аполлона у променях слави. Цей символ запозичено з більш ранньої історії Франції — XVII століття і правління «короля-сонця» Людовика XIV. Терпкі пахощі лимона наповнює світ свіжістю і прохолодою, проганяє сумні думки, дарує бадьорість навіть у похмурий день. Із цим одеколоном ми немов повертаємося в дитинство. І в наших руках незліченні скарби — розсипи лимонних льодяників. Eau de Fleurs de Cédrat, як і перші два одеколони, прекрасно поєднуються з будь-якими ароматами. Колись давно чимало французів починали свій день із легких кельнських вод, а ввечері дами та месьє вдягали густі аромати, щоб підкреслити блиск діамантів і сяйво атласу в тіні театральних лож або в мерехтінні келихів із шампанським.

 

Четверте покоління парфумерів Ґерлен — онук Жака — Жан-Поль. У 1974 році він представив публіці одеколон Eau de Guerlain (Вода Ґерлен). Це перший з одеколонів дому, створений у концентрації та зі структурою туалетної води (три ступені нот — верхні, серце й база). Більшої стійкості аромату сприяє використання речовини «гедіон» (hedione), спочатку виділеної з жасмину, а згодом синтезованої штучно, але завжди зі свіжим, прозорим, квітково-лимонним й деревним звучанням. Свіжість полів пізньою весною і рятівна прохолода фонтанів у парках раннім літом, промінь сонця, що мерехтить у кристально чистій воді струмка — усе це є в одеколоні від Жана-Поля Ґерлена. Яскравий та ігристий, немов веселе вино, аромат запашних трав — базиліка, вербени, кмину, змішаних із пікантним смаком лимона й бергамота, малює в уяві сонячний Прованс. На відміну від багатьох одеколонів, Eau de Guerlain прикрашено квітковими нотами гвоздики, жасмину і троянди. Щоб аромат отримав більше м'якості і глибини, парфумер додав в його мелодію мускус, амбру, пачулі й дубовий мох, перетворивши класичний одеколон на прекрасний, прозорий цитрусово-зелений шипр. На відміну від інших одеколонів Guerlain, цей аромат — самостійна композиція. Його не обов'язково змішувати з іншими парфумами. Eau de Guerlain можна назвати передвісником колекції свіжих туалетних вод від Guerlain — серії Aqua Allegoria, що з'явилися в 1999 році й відтоді постійно оновлюється новими композиціями. Щоб залучити молоду аудиторію, Жан-Поль Ґерлен і маркетологи LVMH (концерн, що придбав Guerlain у 1994 році) створюють нову лінію свіжих туалетних вод Aqua Allegoria (Аква Алегорія). Натхнення черпають із класики дому — одеколонів П'єра-Франсуа-Паскаля, Еме, Жака й самого Жан-Поля Ґерлена. Першим ароматом серії стає яскрава туалетна вода Herba Fresca (Ерба Фреска — Свіжа трава). Аромат переносить вас у ранок, можливо, десь на курорті Флориди. Ви прокинулись від співу птахів і відчувши ніжний аромат конвалій. Перемахнувши через невисоке підвіконня, виходите на терасу, берете зі столика воду з листям м'яти і ступаєте босоніж по газону для гри в гольф. Трава усипана діамантами ранкової роси. Вас переповнює відчуття свіжості й чистоти нового дня...

 

Відтоді було створено близько 40 ароматів у колекції Aqua Allegoria — більшість із них продовжують традиції Джованні Марія Фаріна і П'єра-Франсуа-Паскаля Ґерлена. Сьогодні головний парфумер Guerlain — Тьєррі Вассьор (він так само, продовжуючи велику традицію, створив свій La Cologne Du Parfumeur у 2010 році) — пропонує кожному з поціновувачів ароматів взяти участь у створенні неповторної композиції від Guerlain. Рецепт досить простий: ви наносите на шкіру запашний лосьйон Aqua Allegoria Bergamot, а як аромат-основу використовуєте туалетну воду Bergamote Calabria, адже у кожному ароматі цієї колекції присутня яскрава нота італійського бергамоту. А далі — ви вмикаєте фантазію і, що важливо, почуття міри. Тому що вельми непросто зупинитися під час нанесення ароматів Guerlain. Приклад першого парфумерного коктейлю: на лосьйон і туалетну воду Bergamote Calabria нанесіть аромат Pamplelune. Гіркуватий і соковитий грейпфрут — ви його немов стиснули в руках. Шкірка фрукту тріскається, заповнюючи світ міріадами свіжих бризок. Бергамот пом'якшує гіркоту грейпфрута і тепер можна додати третій аромат. Наприклад, воду Passiflora — фруктово-квітковий коктейль, він наповнить простір тропічними ароматами, мріями і спогадами про далекі подорожі. За кілька хвилин цей тріумвірат ароматів приємно здивує вас і підштовхне до нових «запашних» експериментів!..